Chirurgiczne usuwanie zębów
Zdarzają się sytuacje, w których usunięcie zęba w tradycyjny sposób jest niemożliwe. Rozwiązaniem jest zabieg, który przeprowadza chirurg stomatolog przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu. Chirurgiczne usuwanie zębów wykonuje się w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Na czym polega chirurgiczna ekstrakcja zębów? Czy zabieg jest bolesny? Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Wskazania do chirurgicznej ekstrakcji zęba
Usunięcie zęba jest ostateczną decyzją, jaką podejmuje lekarz stomatolog. Podstawą jej podjęcia jest szczegółowa diagnostyka, poparta między innymi badaniami radiologicznymi. Ocenie podlega także stan pozostałego uzębienia. Wskazaniem do ekstrakcji może być nadmierne stłoczenie zębów, które prowadzi do chorób przyzębia i wad zgryzu. Bywa, że usunięcie zęba jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego bądź protetycznego. W sytuacji, gdy stopień skomplikowania problemu uniemożliwia wykonanie klasycznej ekstrakcji, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. W ten sposób najczęściej usuwa się zęby mądrości, czyli tak zwane ósemki. Zlokalizowane na końcach łuków zębowych nie zawsze poprawnie wyrastają, tworząc w dziąsłach kieszenie gromadzące resztki pokarmu. Ponadto, ósemki mogą napierać na sąsiednie zęby, powodując ich stłoczenie, a krzywo rosnące ranią okoliczne tkanki. W konsekwencji dochodzi do bolesnych stanów zapalnych, rozwoju próchnicy i wad zgryzu. Innymi wskazaniami do chirurgicznej ekstrakcji może być zatrzymanie zęba w dziąśle, usunięcie korzeni bądź ich fragmentów, a także usunięcie guzów i torbieli.
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania zębów?
Chirurgiczne usunięcie zęba różni się od tradycyjnej ekstrakcji z uwagi na konieczność nacięcia dziąsła oraz założenia szwów po wykonaniu zabiegu. Chory ząb zostaje oddzielony od otaczających tkanek, a następnie jest usuwany z zębodołu. Oczywiście, przed wykonaniem zabiegu konieczne jest odpowiednie przygotowanie, czyli przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, wykonanie diagnostyki radiologicznej, opracowanie planu działania i wybór rodzaju znieczulenia.
Czy zabieg chirurgicznego usuwania zębów jest bolesny?
Nowoczesna stomatologia, w tym chirurgia stomatologiczna, dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod znieczulających pozwala na przeprowadzenie nawet skomplikowanych zabiegów w sposób całkowicie bezbolesny i komfortowy.
Zalecenia po chirurgicznej ekstrakcji zęba
W celu uniknięcia powikłań i szybkiego zagojenia rany, pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń pozabiegowych, jakie otrzyma od lekarza. W pierwszych dniach po chirurgicznej ekstrakcji zęba powinien przede wszystkim wypoczywać i unikać wysiłku fizycznego przez najbliższy tydzień. W ciągu pierwszych godzin po zabiegu pacjent nie powinien jeść i pić, a na 24 godziny zrezygnować z przyjmowania gorących napojów i posiłków. Przez dwa dni po zabiegu nie powinno się też płukać jamy ustnej.
W czasie po ekstrakcji bezwzględnie należy zaprzestać palenia papierosów, gdyż dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na gojenie się rany i stwarza ryzyko wystąpienia tzw. suchego zębodołu. Przez najbliższe dni warto także wstrzymać się z jedzeniem potraw wymagających intensywnego gryzienia i żucia, stosując bezpieczną dietę półpłynną. Opuchliznę i ewentualny ból, po ustąpieniu znieczulenia można zredukować stosując środki przeciwbólowe oraz zimne okłady i kompresy.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chirurgicznym usuwaniu zębów, odwiedź Vision-Dent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.