Leczenie chirurgiczne

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej. Wykonujemy w jej ramach zabiegi, które pozwalają usunąć ogniska zakażeń i odbudować tkanki miękkie i twarde. W ten sposób chirurgia wspiera inne gałęzie stomatologii (na przykład endodoncję i periodontologię). Jakie zabiegi przeprowadzamy w Vision-Dent? Ich wachlarz jest szeroki.

Chirurgia stomatologiczna Ząbki

Usuwanie zębów zatrzymanych

Zabieg ten polega na ekstrakcji zębów, które nie wyrżnęły się prawidłowo i pozostały w kości, mimo że pod względem anatomicznym są wykształcone prawidłowo. Położenie takich zębów może przyczyniać się do powstawania przewlekłych stanów zapalnych.

Usuwanie ósemek

Ósemki to dość problematyczne zęby, które mogą powodować ból i powstawanie wad ortodontycznych. Specyficzna budowa “zębów mądrości” sprawia, że dostęp do nich jest utrudniony. Przez to często padają ofiarą próchnicy i w wielu przypadkach nie nadają się do leczenia. Ponieważ nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym, nieraz zdarza się też, że nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej. W takim przypadku mogą wyrzynać się w nieprawidłowym kierunku, popychając przy tym sąsiadujące z nimi zęby lub naciskając na ich korzenie. Dlatego dla dobra pozostałych zębów często konieczne jest usunięcie ósemek.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg wykonujemy w przypadku, gdy dojdzie do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Uzyskujemy dostęp do objętego stanem zapalnym wierzchołka korzenia, nacinając śluzówkę i wycinając okienko kostne. Następnie usuwamy stany zapalne, po czym wyrównujemy brzegi kości, oczyszczamy ubytek, przeprowadzamy wypełnienie wsteczne, czyli wypełniamy go od strony wierzchołka, i na koniec zaszywamy ranę.

Hemisekcja

Hemisekcję wykonuje się, by odseparować chorą część zęba od zdrowej. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu korzeni razem z odpowiadającą im częścią korony zęba. Następny etap to przeprowadzenie leczenia kanałowego pozostałej części zęba i odbudowa tej usuniętej. Hemisekcja jest przeprowadzana na zębach wielokorzeniowych (czyli trzonowych i przedtrzonowych), najczęściej wtedy, gdy ząb jest zniszczony, a nie ma możliwości leczenia endodontycznego któregoś z korzeni. Bywa ona też potrzebna przy stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych, pionowych złamaniach obejmujących koronę i jeden z korzeni, a także przy dużych zmianach próchnicowych i ubytkach kości wyrostka zębodołowego.

Radektomia

Zabieg ten sprowadza się do usunięcia jednego z korzeni zęba trzonowego bez naruszania korony owego zęba. Najczęściej wykonujemy go na górnych zębach, kiedy nie można uratować korzenia. Wskazania do przeprowadzenia radektomii mogą być endodontyczne (na przykład zmiany okołowierzchołkowe, próchnica w rozwidleniu korzenia, złamanie narzędzia w kanale, resorpcja korzenia) albo periodontologiczne (proces chorobowy w zakresie rozwidlenia korzeni, pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego).

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg wykonujemy w przypadku niewłaściwej budowy wędzidełka podjęzykowego, wargowego lub policzkowego. Jeżeli jest ono zbyt krótkie, efektem jest utrudnienie w ssaniu i przeżuwaniu, obnażenie korzeni zębów, wady wymowy, zaleganie śliny, a niekiedy nawet patologiczne rozchwianie zębów. By do tego nie dopuścić, przecinamy błonę w taki sposób, by złączone przez wędzidełko tkanki zyskały większą ruchomość.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Kliniczne wydłużenie korony zęba

Ten zabieg wykonujemy w sytuacji, gdy zbyt duża powierzchnia zęba jest przykryta przez dziąsło. W takim przypadku usuwamy nadmiarową ilość dziąsła przesłaniającą zdrowe tkanki uzębienia. Często kliniczne wydłużenie korony zęba to konieczne działanie w leczeniu protetycznym.

Plastyka połączenia ustno-zatokowego

Nie należy do rzadkości sytuacja, gdy korzenie tylnych górnych zębów są zlokalizowane w zatoce szczękowej. W takich przypadkach usunięcie owych zębów może spowodować ostre zapalenie zatoki szczękowej. Rozwiązaniem jest zamknięcie połączenia ustno-zatokowego.

Sterowana regeneracja kości

Brak nawet pojedynczego zęba sprawia, że tkanka kostna nie jest obciążana podczas żucia. A to przyczynia się do jej stopniowego zaniku. Stąd biorą się różne problemy, na przykład obniżenie estetyki twarzy, a na domiar złego zanik kości to przeszkoda w leczeniu implantologicznym (aby stać się stabilną podstawą pod uzupełnienie protetyczne, implant musi się zintegrować z kością, co nie jest możliwe, jeżeli tkanki kostnej jest za mało).

Rozwiązaniem tego problemu jest sterowana regeneracja kości, czyli uzupełnienie ubytku w kości materiałem kostnym lub kościozastępczym.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Ten zabieg, znany także pod nazwą Sinus Lift, wykonujemy w przypadku, gdy korzenie zębów sięgają aż do dna zatoki szczękowej, przykrytej jedynie śluzówką lub cienką blaszką kostną. Aby uniknąć związanych z tym problemów stomatologicznych i laryngologicznych, a także móc przeprowadzić leczenie implantologiczne, wprowadzamy w przestrzeń powietrzną zatoki w miejsce ubytku materiał kostny lub kościozastępczy.

Augmentacja tkanek miękkich

Zabieg, będący częstym etapem leczenia implantologicznego, polega na rekonstrukcji dziąseł. Przeprowadza się go za pomocą tkanek miękkich pobranych z podniebienia, wszczepianych w miejsce odbudowywanego dziąsła.

Bezbolesne leczenie chirurgiczne w Vision-Dent

Wprawdzie zabiegi chirurgiczne są z samej swojej natury inwazyjne, ale nie muszą wcale być bolesne. W Vision-Dent dbamy o to, by odbywały się bez bólu i w jak najbardziej komfortowych warunkach. Przyjazna atmosfera i odpowiednie podejście do Pacjenta sprawiają, że może on zapomnieć o stresie.

Stosujemy skuteczne znieczulenia miejscowe, które sprawiają, że Pacjent nic nie czuje podczas zabiegu i może odprężyć się w fotelu. Dla osób szczególnie obawiających się leczenia stomatologicznego lub takich, które muszą przejść skomplikowane zabiegi, mamy też możliwość znieczulenia ogólnego, czyli leczenie w narkozie.

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu chirurgicznym w Vision-Dent, umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o chirurgię zębów
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
+
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Najczęstszymi zabiegami są ekstrakcje zębów (zwłaszcza ósemek i zębów zatrzymanych), resekcja wierzchołka korzenia i podcięcie wędzidełka.
Czy należy usuwać ósemki?
+
Nie usuwamy zębów, jeśli nie jest to konieczne. Jeżeli zatem ósemka jest zdrowa i nie sprawia kłopotów, należy traktować ją jak każdy inny ząb. Niestety stosunkowo rzadko zdarza się taka sytuacja, bo ósemki często są źródłem różnych problemów – wyrzynają się niecałkowicie, pod niewłaściwym kątem lub zabierają innym zębom miejsce w łuku. Jeżeli stanowią przeszkodę dla pozostałych zębów, wówczas zaleca się ekstrakcję.
Kiedy potrzebne jest podcięcie wędzidełka?
+
Podcięcie wędzidełka zleca stomatolog, ortodonta albo logopeda, jeżeli jest ono nieprawidłowo wykształcone, przez co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie jamy ustnej – może powodować wady zgryzu, wymowy i choroby dziąseł.
Chirurgia stomatologiczna

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!