Leczenie chirurgiczne
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej. Wykonujemy w jej ramach zabiegi, które pozwalają usunąć ogniska zakażeń i odbudować tkanki miękkie i twarde. W ten sposób chirurgia wspiera inne gałęzie stomatologii (na przykład endodoncję i periodontologię). Jakie zabiegi przeprowadzamy w Vision-Dent? Ich wachlarz jest szeroki.

Usuwanie zębów zatrzymanych
Zabieg ten polega na ekstrakcji zębów, które nie wyrżnęły się prawidłowo i pozostały w kości, mimo że pod względem anatomicznym są wykształcone prawidłowo. Położenie takich zębów może przyczyniać się do powstawania przewlekłych stanów zapalnych.
Usuwanie ósemek
Ósemki to dość problematyczne zęby, które mogą powodować ból i powstawanie wad ortodontycznych. Specyficzna budowa “zębów mądrości” sprawia, że dostęp do nich jest utrudniony. Przez to często padają ofiarą próchnicy i w wielu przypadkach nie nadają się do leczenia. Ponieważ nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym, nieraz zdarza się też, że nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej. W takim przypadku mogą wyrzynać się w nieprawidłowym kierunku, popychając przy tym sąsiadujące z nimi zęby lub naciskając na ich korzenie. Dlatego dla dobra pozostałych zębów często konieczne jest usunięcie ósemek.
Resekcja wierzchołka korzenia
Ten zabieg wykonujemy w przypadku, gdy dojdzie do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Uzyskujemy dostęp do objętego stanem zapalnym wierzchołka korzenia, nacinając śluzówkę i wycinając okienko kostne. Następnie usuwamy stany zapalne, po czym wyrównujemy brzegi kości, oczyszczamy ubytek, przeprowadzamy wypełnienie wsteczne, czyli wypełniamy go od strony wierzchołka, i na koniec zaszywamy ranę.
Hemisekcja
Hemisekcję wykonuje się, by odseparować chorą część zęba od zdrowej. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu korzeni razem z odpowiadającą im częścią korony zęba. Następny etap to przeprowadzenie leczenia kanałowego pozostałej części zęba i odbudowa tej usuniętej. Hemisekcja jest przeprowadzana na zębach wielokorzeniowych (czyli trzonowych i przedtrzonowych), najczęściej wtedy, gdy ząb jest zniszczony, a nie ma możliwości leczenia endodontycznego któregoś z korzeni. Bywa ona też potrzebna przy stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych, pionowych złamaniach obejmujących koronę i jeden z korzeni, a także przy dużych zmianach próchnicowych i ubytkach kości wyrostka zębodołowego.
Radektomia
Zabieg ten sprowadza się do usunięcia jednego z korzeni zęba trzonowego bez naruszania korony owego zęba. Najczęściej wykonujemy go na górnych zębach, kiedy nie można uratować korzenia. Wskazania do przeprowadzenia radektomii mogą być endodontyczne (na przykład zmiany okołowierzchołkowe, próchnica w rozwidleniu korzenia, złamanie narzędzia w kanale, resorpcja korzenia) albo periodontologiczne (proces chorobowy w zakresie rozwidlenia korzeni, pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego).
Podcięcie wędzidełka
Ten zabieg wykonujemy w przypadku niewłaściwej budowy wędzidełka podjęzykowego, wargowego lub policzkowego. Jeżeli jest ono zbyt krótkie, efektem jest utrudnienie w ssaniu i przeżywaniu, obnażenie korzeni zębów, wady wymowy, zaleganie śliny, a niekiedy nawet patologiczne rozchwianie zębów. By do tego nie dopuścić, przecinamy błonę w taki sposób, by złączone przez wędzidełko tkanki zyskały większą ruchomość.
Kliniczne wydłużenie korony zęba
Ten zabieg wykonujemy w sytuacji, gdy zbyt duża powierzchnia zęba jest przykryta przez dziąsło. W takim przypadku usuwamy nadmiarową ilość dziąsła przesłaniającą zdrowe tkanki uzębienia. Często kliniczne wydłużenie korony zęba to konieczne działanie w leczeniu protetycznym.
Plastyka połączenia ustno-zatokowego
Nie należy do rzadkości sytuacja, gdy korzenie tylnych górnych zębów są zlokalizowane w zatoce szczękowej. W takich przypadkach usunięcie owych zębów może spowodować ostre zapalenie zatoki szczękowej. Rozwiązaniem jest zamknięcie połączenia ustno-zatokowego.
Sterowana regeneracja kości
Brak nawet pojedynczego zęba sprawia, że tkanka kostna nie jest obciążana podczas żucia. A to przyczynia się do jej stopniowego zaniku. Stąd biorą się różne problemy, na przykład obniżenie estetyki twarzy, a na domiar złego zanik kości to przeszkoda w leczeniu implantologicznym (aby stać się stabilną podstawa pod uzupełnienie protetyczne, implant musi się zintegrować z kością, co nie jest możliwe, jeżeli tkanki kostnej jest za mało).
Rozwiązaniem tego problemu jest sterowana regeneracja kości, czyli uzupełnienie ubytku w kości materiałem kostnym lub kościozastępczym.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Ten zabieg, znany także pod nazwą Sinus Lift, wykonujemy w przypadku, gdy korzenie zębów sięgają aż do dna zatoki szczękowej, przykrytej jedynie śluzówką lub cienką blaszką kostną. Aby uniknąć związanych z tym problemów stomatologicznych i laryngologicznych, a także móc przeprowadzić leczenie implantologiczne, wprowadzamy w przestrzeń powietrzną zatoki w miejsce ubytku materiał kostny lub kościozastępczy.
Augmentacja tkanek miękkich
Zabieg, będący częstym etapem leczenia implantologicznego, polega na rekonstrukcji dziąseł. Przeprowa się go za pomocą tkanek miękkich pobranych z podniebienia, wszczepianych w miejsce odbudowywanego dziąsła.
Bezbolesne leczenie chirurgiczne w Vision-Dent
Wprawdzie zabiegi chirurgiczne są z samej swojej natury inwazyjne, ale nie muszą wcale być bolesne. W Vision Dent dbamy o to, by odbywały się bez bólu i w jak najbardziej komfortowych warunkach. Przyjazna atmosfera i odpowiednie podejście do Pacjenta sprawiają, że może on zapomnieć o stresie.
Stosujemy skuteczne znieczulenia miejscowe, które sprawiają, że Pacjent nic nie czuje podczas zabiegu i może odprężyć się w fotelu. Dla osób szczególnie obawiających się leczenia stomatologicznego lub takich, które muszą przejść skomplikowane zabiegi, mamy też możliwość znieczulenia ogólnego, czyli leczenie w narkozie.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu chirurgicznym w Vision-Dent, umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!