PROFILAKTYKA

Celem profilaktyki stomatologicznej jest zapobieganie próchnicy oraz innym chorobom zębów. Stanowi ona idealne dopełnienie domowych zabiegów higienicznych. Polega na systematycznych przeglądach dentystycznych, które łączą się z odpowiednimi zabiegami profilaktycznymi. Należą do nich: skaling, piaskowanie oraz polerowanie. Oprócz tego rekomenduje się w jej ramach stosowanie odpowiednich produktów remineralizacyjnych. Dowiedz się więcej.

Higienizacja zębów Ząbki

Skaling

Skaling to zabieg polegający na pozbywaniu się kamienia nazębnego. Nie da się go usunąć samodzielnie, np. poprzez szczotkowanie czy nitkowanie, dlatego trzeba w tym celu odwiedzić stomatologa. Skaling dzielimy na dwa rodzaje: naddziąsłowy (usuwa kamień z koron zębowych) oraz poddziąsłowy (usuwa kamień osadzony pod dziąsłami). Dodajmy, że można przeprowadzać ów zabieg zarówno przy pomocy ultradźwięków, lasera, roztworu chemicznego i frezowania, jak i profesjonalnych narzędzi ręcznych. Czasem stosuje się wiele metod naraz, dzięki czemu można usunąć kamień o różnej twardości oraz w różnych przestrzeniach.

Skaling wykonywany jest najczęściej w ramach higienizacji zębów, która obejmuje także piaskowanie oraz polerowanie. Najlepiej jest wykonywać go 2 razy w roku. Dodajmy, że jest to zabieg bezbolesny, ale w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe. Znakomicie chroni on przed chorobami zębów i dziąseł, w tym przed paradontozą. Jeżeli jest on regularnie wykonywany, zabezpiecza zęby także przed próchnicą. Warto pamiętać, że gromadzący się na kamieniach osad to doskonała pożywka dla bakterii, dlatego nie można tego problemu ignorować.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Piaskowanie

Piaskowanie to kolejny zabieg higienizacyjny, dzięki któremu można usuwać kamień oraz osad nazębny. Wykonuje się go przy pomocy piaskarki oraz odpowiedniej zawiesiny, tłoczonej pod wysokim ciśnieniem. W składzie tej drugiej znajduje się przede wszystkim piasek dentystyczny, zbudowany najczęściej z glicyny oraz drobinek tlenku glinu. Kiedy uderzają one pod ciśnieniem, doprowadzają do eliminowania osadu z powierzchni zębów. Jednocześnie nie niszczą one szkliwa.

Podobnie jak w przypadku skalingu, można podzielić piaskowanie na: naddziąsłowe (polega na usuwaniu osadu z fragmentu zęba znajdującego się nad dziąsłem) oraz poddziąsłowe (umożliwia pozbywanie się osadu z okolic kieszonek zębowych).

Cały zabieg piaskowania trwa od 20 do 30 minut. Dużo zależy jednak od ilości osadu oraz kamienia nazębnego. Piaskowanie, podobnie jak i skaling, nie wywołuje bólu. Można, co najwyżej, odczuwać po jego przeprowadzeniu chwilowy dyskomfort. Powstaje on na skutek podrażnienia dziąseł piaskiem dentystycznym. W większości przypadków uczucie to mija po kilkunastu godzinach. Najważniejsze jednak jest to, że usuwanie osadu z trudno dostępnych przestrzeni hamuje rozwój szkodliwych bakterii.

Polerowanie

Polerowanie pozwala wyeliminować osad i nalot z powierzchni zębów. Po dwóch wyżej opisanych zabiegach jego celem jest usunięcie pozostałych zanieczyszczeń oraz przebarwień. Na początku aplikuje się w tym celu specjalną pastę o działaniu polerującym oraz czyszczącym. Następnie wykonuje się zabieg przy pomocy odpowiednich gumek oraz szczoteczek. Po jego przeprowadzeniu zęby stają się gładkie oraz błyszczące. W prosty sposób można więc pozytywnie wpłynąć na estetykę uśmiechu.

Zastosowana podczas polerowania pasta wypełnia pęknięcia, a także niewielkie urazy i bruzdy w zębach. Jest to o tyle istotne, że tego typu przestrzenie to główne siedliska bakterii w jamie ustnej. Pasta doprowadza do wolniejszego osadzania się płytki oraz pomaga utrzymać dobry stan zębów jak najdłużej. Co więcej, w związku z tym istnieje mniejsza szansa na pojawienie się chorób zębów i dziąseł. Samo polerowanie jest bezbolesne, a jego efekty – widoczne od razu. Zabieg trwa około 15 minut.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Remineralizacja

W profilaktyce ważne jest również stosowanie odpowiednich produktów do remineralizacji
szkliwa, np. w formie past do zębów. W ich składzie można znaleźć innowacyjny składnik, który – po wprowadzeniu do jamy ustnej – gromadzi się na płytce nazębnej, błonce nabytej, hydroksyapatytach, tkance miękkiej oraz bakteriach, dostarczając bioaktywny fosfor i wapń. Te z kolei wbudowują się w szkliwo. Produkty te pomagają przeciwdziałać początkowej fazie próchnicy, odbudowują niewielkie ubytki w szkliwie, a także minimalizują symptomy związane z nadwrażliwością zębów. Hamują też demineralizację szkliwa, a co więcej – skutecznie je remineralizują.

W wyniku stosowania produktów tego typu szkliwo jest bardziej odporne na działanie kwasów, które produkowane są przez kwasotwórcze bakterie w płytce nazębnej. Doskonale sprawdzają się więc u osób z próchnicą. Przywracają one równowagę mineralną w obrębie jamy ustnej oraz zapewniają uzębieniu odpowiednią ochronę. Zęby stają się również czystsze i gładsze.

Dowiedz się więcej!

Aby dowiedzieć się więcej o naszych zabiegach z zakresu stomatologii estetycznej, przyjdź do Vision-Dent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o profilaktykę
Jakie zabiegi profilaktyczne powinno się regularnie wykonywać?
+
Gabinetowa higienizacja pozwala na utrzymanie dobrej higieny zębów. Składają się na nią takie zabiegi jak skaling (usuwanie kamienia za pomocą emitującego ultradźwięki skalera), piaskowanie (oczyszczanie zębów z osadów i złogów przy użyciu zawierającego drobiny czyszczące piasku stomatologicznego), polerowanie (wygładzanie powierzchni zębów tak, by była odporna na osadzanie się zanieczyszczeń) oraz fluoryzację (wzmacniającą szkliwo i zapobiegającą powstawaniu próchnicy).
Jak częste powinny być wizyty higienizacyjne?
+
Zaleca się, aby gabinetowej higienizacji poddawać się przynajmniej raz na pół roku. Osoby z chorobami przyzębia oraz palacze powinni robić to nawet częściej, ponieważ są bardziej podatni na odkładanie się kamienia.
Jak samemu dbać o higienę jamy ustnej?
+
Nie można też zapominać o tym, by samodzielnie troszczyć się o właściwą higienę swojej jamy ustnej. Podstawą jest dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – choć jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku. Do skutecznego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych należy używać nici dentystycznej.
Profilaktyka

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!