Stomatolog dziecięcy

O zęby powinno się dbać od najmłodszych lat – to najlepszy sposób, aby ustrzec się przed problemami z uzębieniem. W Vision-Dent szczególną troską otaczamy więc małych Pacjentów.

Wizyta adaptacyjna

Niektórzy rodzice popełniają nieświadomie błąd, przyprowadzając swoje dziecko po raz pierwszy do dentysty dopiero wtedy, gdy ma ono problem z zębami. Ból zęba połączony ze stresem związanym z nowym doświadczeniem sprawia, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może kojarzyć się później dziecku właśnie z tymi nieprzyjemnymi odczuciami.

dentysta dla dzieci Marki

A to niedobrze, ponieważ takie pierwsze wrażenia rzutują na późniejsze życie. W efekcie dziecko może w przyszłości – nawet już w dorosłym życiu – unikać dentysty. Obawa przed leczeniem może w skrajnych przypadkach przybrać formę dentofobii, czyli panicznego lęku przed dentystą. U osób w takim stanie nawet sam dźwięk wiertła, czy choćby tylko zapach środków używanych w gabinecie, może wywołać reakcję lękową. A unikanie dentysty może oczywiście bardzo źle odbić się na zdrowiu zębów.

Co zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Kluczem jest zapoznanie dziecka z gabinetem w odpowiedni sposób – przyjazny i bezstresowy. Właśnie do tego celu służy wizyta adaptacyjna. Nie przeprowadzamy podczas niej żadnych zabiegów, a po prostu zaznajamiamy dziecko z naszą placówką i przyzwyczajamy je do jego atmosfery. To sprzyja budowaniu pozytywnych wspomnień związanych z gabinetem, a także wytworzeniu odpowiednich relacji na linii dziecko-lekarz. Dziecko zdobywa poczucie pewności w gabinecie, a w przyszłości łatwiej mu nawiązać podczas leczenia świadomą współpracę z dentystą.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Lekarz opowiada dziecku o swojej pracy i zapoznaje z narzędziami, z których w niej korzysta. Wpaja też istotną wiedzę o tym, w jaki sposób należy dbać o zęby i dlaczego jest to takie istotne. Wizytę adaptacyjną warto zakończyć badaniem jamy ustnej, ale nie przeprowadzamy go na siłę – wszystko zależy od woli i współpracy małego Pacjenta.

Dlaczego należy leczyć mleczne zęby?

Kwestia leczenia zębów mlecznych niestety często jest bagatelizowana przez rodziców, którzy wychodzą z założenia, że przecież “mleczaki” i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi, po co więc o nie dbać?

Tymczasem dbałość o zdrowie zębów mlecznych jest niezwykle ważna. Owszem, muszą one kiedyś zrobić miejsce zębom stałym, ale powinno do tego dojść w sposób naturalny i w odpowiednim momencie. “Mleczaki” utrzymują miejsce dla zębów stałych, dlatego jeżeli ich utrata nastąpi przedwcześnie, skutki mogą być poważne i niepożądane – można spodziewać się między innymi pojawienia znacznych problemów ortodontycznych.

Jest jeszcze inny powód, dla którego nie powinno się zaniedbywać kwestii zdrowia zębów mlecznych. Otóż próchnica należy do chorób zakaźnych. Nie ogranicza więc swego działania do pojedynczego zęba, lecz rozprzestrzenia się na inne. Jeżeli zatem nie leczy się zębów mlecznych, próchnica może się z nich łatwo przenieść na uzębienie stałe. Nie wolno do tego dopuścić, dlatego regularna kontrola stanu zębów mlecznych i odpowiednie zabiegi profilaktyczne są niezbędne.

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób dbać o zdrowe zęby swoich pociech, zapraszamy do Vision-Dent. Odwiedź nasz gabinet, a chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie zębów u dzieci
Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do dentysty?
+
Najlepszy moment na pierwszą wizytę następuje wtedy, gdy dziecko jest już w stanie podjąć współpracę z lekarzem – zwykle około trzeciego roku życia.
Jaki jest cel wizyty adaptacyjnej?
+
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna być wizytą adaptacyjną. Jej celem jest zapoznanie z nim dziecka w bezstresowy sposób w przyjaznej atmosferze. Chodzi o to, by gabinet wywoływał u dziecka pozytywne skojarzenia, tak aby nie bało się ono w przyszłości podejmować leczenia stomatologicznego.
Czy warto leczyć zęby mleczne?
+
Niektórzy rodzice uważają, że nie trzeba przykładać dużej uwagi do leczenia zębów mlecznych, ponieważ są one jedynie tymczasowe i w końcu i tak muszą wypaść. Takie podejście jest błędem. Zęby mleczne rzeczywiście muszą zrobić miejsce uzębieniu stałemu, jednak powinno do tego dojść w sposób naturalny w odpowiednim czasie. Jeśli ich utrata nastąpi przedwcześnie, może to doprowadzić do powstawania wad zgryzu i trudności z nauką prawidłowej wymowy. Co więcej, nieleczona próchnica może przenieść się z “mleczaków” na zęby stałe.
Stomatologia dziecięca

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!