STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to dziedzina zajmująca się leczeniem ubytków oraz zmian tkanek zęba. Najczęściej ich przyczyną jest próchnica. Zaatakowany przez nią ząb często sprawia ból utrudniający normalne funkcjonowanie. To właśnie ból alarmuje Pacjentów, że z ich zębem coś jest nie w porządku, i często stanowi dla nich główną motywację, by szukać pomocy w gabinecie stomatologicznym.

Dotkniętego przez próchnicę zęba nie da się wyleczyć domowymi sposobami, a jeśli będzie się zwlekać z wizytą w gabinecie, sytuacja może się jedynie pogorszyć. Ratunek w przypadku zęba dotkniętego próchnicą przynosi właśnie stomatologia zachowawcza.

odbudowa zęba Marki

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica jest wywoływana przez bakterie żyjące w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym, który z niej powstaje. Płytka taka odkłada się na powierzchni zębów po jedzeniu, gromadząc się szczególnie w miejscach trudno dostępnych – dołkach i bruzdach szkliwa na powierzchniach żujących i na styku zębów sąsiadujących. Płytkę nazębną można usunąć samemu, myjąc regularnie i dokładnie zęby. Jeśli jednak się tego zaniedba, to wystarczy kilkanaście godzin, a pod wpływem substancji zawartych w ślinie płytka ulega mineralizacji, zmieniając się w kamień nazębny.

Żyjące na nim bakterie próchnicotwórcze pożywiają się cukrem ze spożywanych przez nas pokarmów. W tym procesie wytwarzają kwaśne substancje, które mają niszczycielski wpływ na szkliwo zębów, a jeśli ulegnie ono zniszczeniu, próchnica może przeniknąć również do głębszych tkanek zęba.

Jak leczyć próchnicę?

Jak już powiedzieliśmy, rozwiązaniem problemu próchnicy jest leczenie zachowawcze – ale w jaki sposób ono przebiega? Otóż polega ono na usunięciu zainfekowanej tkanki i uzupełnieniu jej braków. Najpierw trzeba więc opracować ubytek, czyli usunąć te części tkanki, które zostały objęte próchnicą. A ponieważ niestety w przypadku ubytków tkanka zęba nie może się zregenerować, następnym krokiem musi być jej odbudowa, czyli założenie odpowiednio dopasowanego wypełnienia (plomby).

Wypełnienia stomatologiczne

W Vision-Dent stosujemy światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Tworzywo, z którego są wykonane, jest plastyczne, dzięki czemu można je odpowiednio kształtować, by idealnie dopasować je do zęba – twardnieje jednak, gdy zostanie poddane działaniu światła lampy led, halogenowej lub laserowej. Dzięki naświetlaniu kompozyt staje się integralną i trwałą częścią zęba.

Atutem wypełnień kompozytowych są ich walory estetyczne – ich kolor można dobrać idealnie do barwy zębów, dzięki czemu wypełnienie wygląda jak ich naturalna część. Wypełnienia kompozytowe odznaczają się też dużą szczelnością. Ściśle przylegają do tkanek zęba, co sprawia, że lepiej zabezpieczają go przed próchnicą, która mogłaby rozwinąć się pod wypełnieniem. Kompozyt jest też materiałem odpornym na mechaniczne uszkodzenia. Warto też podkreślić, że metoda jego zakładania nie wymaga usuwania dużej części zdrowych tkanek.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Tradycyjne wypełnienia mają jednak pewne mankamenty – z biegiem lat zmieniają kolor, przez co może pojawić się kontrast między plombą a zębem. Można jednak tego uniknąć – dlatego w Vison-Dent oprócz zwykłych wypełnień stosujemy również nano-hybrydowy materiał kompozytowy o właściwościach naturalnego szkliwa. Nie tylko kolor, ale również przezierność i współczynnik załamania światła są w takich wypełnieniach identyczne do tych, jakie cechują prawdziwe szkliwo. Co więcej, wypełnienia tego typu posiadają też właściwą naturalnym zębom fluorescencję – pochłaniają energię świetlną i wypromieniowują ją jako światło.

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu zachowawczym, zapraszamy do Vision-Dent. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o stomatologię zachowawczą
Na czym polega leczenie zachowawcze?
+
Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką i zwalczaniem próchnicy. Leczenie polega na usunięciu zainfekowanych nią tkanek, a następnie odbudowie ubytków za pomocą odpowiedniego wypełnienia.
Czy po założeniu wypełnienia można od razu jeść i pić?
+
To zależy od rodzaju wypełnienia. W starszych typach plomb trzeba było nieco odczekać. Jednak światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe, jakich używamy w Vision-Dent, od razu podczas zabiegu zyskują docelową twardość, dlatego już po wyjściu z gabinetu Pacjent może jeść i pić.
Jak długo wytrzymują wypełnienia?
+
Kompozyt jest wytrzymałym materiałem, który dobrze naśladuje naturalne tkanki zębów. Przy odpowiednim dbaniu o plomby, ich żywotność wynosi kilka lat.
Stomatologia zachowawcza

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!