Protetyka dentystyczna w Markach oferuje szeroki wachlarz rozwiązań. Można je idealnie dopasować nie tylko do swoich potrzeb, ale także budżetu. Wiele rodzajów protez stosujemy również w naszym gabinecie, w tym nowoczesne protezy zębowe całkowite w Markach. Dzięki nim możemy szybko uzupełnić braki w Twoim uzębieniu oraz przywrócić mu tak ważną funkcję żucia. Co warto wiedzieć o dostępnych u nas opcjach? Odpowiadamy.
Protezy akrylowe to najtańsze uzupełnienia protetyczne, w których górna część pokrywa podniebienie, dolna natomiast posiada kształt podkowy. Mogą być one stałe lub ruchome. Rekomenduje się ich noszenie w przypadku bezzębia lub wielu ubytków. Proteza zbudowana jest z różowego akrylu, który imituje dziąsła, na nim z kolei umieszczony jest ząb akrylowy, którego kolor pasuje do reszty zębów Pacjenta.
Największym atutem protez akrylowych jest niska cena oraz duża dostępność. Łatwo je utrzymywać w czystości, a do tego są całkiem estetyczne oraz funkcjonalne. Ich zastosowanie poprawia proporcje twarzy, w szczególności tyczy się to zapadających policzków. Wynika to z tego, że proteza umiejętnie wypełnia przestrzeń między błoną śluzową policzka a kością szczęki. To z kolei sprawia, że policzki stają się nieco uniesione. Dodajmy, że takie protezy mocuje się na kleju.
Protezy szkieletowe wykorzystuje się w przypadku rozległych ubytków zębowych, do których doprowadziły choroby przyzębia bądź też próchnica. Elementy metalowe takiej protezy pokryte są akrylem.
Protezy szkieletowe są bardziej komfortowe w noszeniu niż te, które opisaliśmy wyżej. W porównaniu do nich mają mniejsze gabaryty, co sprawia, że spożywanie pokarmów czy mówienie jest o wiele łatwiejsze, a Pacjent szybciej się do takiego uzupełnienia protetycznego przyzwyczaja. Co więcej, są one jeszcze łatwiejsze w czyszczeniu, dzięki czemu ryzyko pojawienia się infekcji w jamie ustnej jest znacznie mniejsze. Protezy szkieletowe cechują się również większą wytrzymałością.
Nie chcesz dopuścić do zaniku kości szczęki i żuchwy? Pragniesz przywrócić pełną funkcjonalność swojej jamie ustnej? Jeśli tak, może zainteresować Cię proteza na implantach, która stanowi znakomitą alternatywę zarówno dla protez szkieletowych, jak i akrylowych. Pozwoli Ci ona swobodnie mówić oraz bez problemu spożywać różne pokarmy, w tym również te twarde.
Proteza na implantach jest maksymalnie wytrzymała oraz stabilna – nie ma możliwości, aby wypadła czy się przemieściła, Do tego wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi. Protezy tego typu umożliwiają odbudowę pojedynczych zębów, całych ich grup lub nawet wszystkich zębów znajdujących się w łuku. Ponadto nie uciskają one dziąseł i nie wymagają stosowania specjalnego kleju do protez (który jest konieczny przy protezach akrylowych). Pozwalają również spać bez ryzyka zadławienia.
Aby móc korzystać z takiej protezy, na początku wszczepia się Pacjentowi od dwóch do czterech implantów. Przez następne 2-3 miesiące zrastają się one z kością, następnie zakłada się śruby gojące. Te z kolei. po pewnym czasie zamienia się na elementy w formie kulek, które pozwalają umocować protezę. Później pobiera się wyciski, na bazie których przygotowuje się protezę idealnie dobraną do jamy ustnej Pacjenta.
Protezy overdenture to ruchome protezy, które mocowane mogą być zarówno na zębach, jak i na implantach, przy pomocy odpowiednich zatrzasków. Są one zdecydowanie bardziej stabilne od tradycyjnych protez i praktycznie się w jamie ustnej nie przemieszczają. Jest to możliwe dzięki takim elementom, jak np. magnesy, belki, zatrzaski czy korony teleskopowe, które pomagają utrzymywać protezę w odpowiedni sposób. Jednocześnie protezy tego typu pozbawione są części podniebiennych, co pozwala cieszyć się pełnym smakiem różnych potraw.
Protezy overdenture znacznie poprawiają jakość życia. Istnieje możliwość dobrego dobrania ich do naturalnych zębów. Charakteryzują się również nieprzeciętną wytrzymałością, ponieważ wykorzystujemy do ich stworzenia zwykle porcelanę dentystyczną oraz tlenek cyrkonu. Protezy cechują się także dużą odpornością na czynniki zewnętrzne i z powodzeniem można korzystać z nich przez wiele lat.
Na przygotowanie takich protez trzeba jednak trochę poczekać. W przypadku protez overdenture konieczne jest najpierw wszczepienie implantów. Później lekarz pobiera wyciski uzębienia i wysyła je do laboratorium protetycznego. W ten sposób powstaje spersonalizowana proteza. Na końcu mocuje się ją w jamie ustnej.
To proteza całego łuku zębowego na czterech implantach: dwóch przednich oraz dwóch tylnych, lub na sześciu. Wykorzystuje się ją wtedy, gdy konieczna jest odbudowa całego łuku zębowego, a więc u Pacjentów z bezzębiem lub uzębieniem resztkowym. Taka proteza doskonale imituje prawdziwe uzębienie – zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i estetykę.
U większości Pacjentów występują takie warunki kostne, które pozwalają na zaimplementowanie protezy na czterech lub sześciu implantach. Co więcej, jest to rozwiązanie, które pozwala również przyjmować twarde pokarmy. Przy zastosowaniu takiej metody nie trzeba korzystać z dodatkowych zabiegów, takich jak np. podnoszenie zatoki szczękowej. Ponadto zapewnia ono niemal natychmiastowe efekty, pozwalając nawet uzyskać nowe zęby w jeden dzień w Markach.
Implanty wszczepiamy w miejsce korzeni zębowych. Następnie integrują się one z kością, dzięki czemu stanowią stabilny fundament, na którym mocuje się omawianą przez nas protezę.
Podczas wizyty w gabinecie wykonuje się skan wewnątrzustny obejmujący oba łuki zębowe. Dane te są przekazywane do laboratorium protetycznego, gdzie na ich podstawie technik sporządza protezę indywidualnie dopasowaną do warunków zgryzowych Pacjenta.
To zależy od rodzaju protezy. W przypadku protez ruchomych mogą pojawiać się trudności z gryzieniem najtwardszych produktów, na przykład orzechów czy twardych jabłek. Również pokarmy o gęstej i lepkiej konsystencji są problematyczne, ponieważ mogą się przyklejać do protezy i powodować jej przesunięcie. Z protezami mocowanymi na implantach nie ma takiego problemu – bez przeszkód można jeść wszystkie produkty.
O protezę na implantach dba się tak jak o własne zęby, tyle tylko, że warto omówić ze stomatologiem kwestię doboru odpowiednich przyborów. Natomiast protezę ruchomą należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie, a także wyjmować ją na noc i przy tej okazji dokładnie czyścić miękką szczoteczką.