Vision-Dent Sylwia Dziura

Korony i mosty zębowe

Korony i mosty to uzupełnienia protetyczne przeznaczone do odbudowy uzębienia. Można je zakładać zarówno na implanty, jak i na zęby. Mocowane są na stałe przez stomatologów i tylko oni mogą je zdejmować. Oba rozwiązania wykorzystuje się jednak w trochę innych okolicznościach. Korony stosuje się do odbudowy zębów, które zostały zniszczone, oraz do uzupełniania pojedynczych braków zębowych, natomiast mosty przeznaczone są do uzupełniania rozleglejszych braków w uzębieniu, obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą zębów. W zależności od sposobu wykonania różnią się one także swoimi właściwościami.

Korony protetyczne

Korony protetyczne na podbudowie metalowej to jedne z najpopularniejszych koron. Wynika to z ich właściwości oraz przystępnej ceny. W ich wnętrzu znajduje się część metalowa, natomiast od zewnątrz pokrywa je porcelanowa powierzchnia. Takie rozwiązanie zapewnia dobry efekt estetyczny (dzięki porcelanie) oraz trwałość (dzięki metalowi). Jeśli chodzi o sam metal wykorzystywany do stworzenia takich koron, najczęściej jest to stal nieszlachetna.

Korony protetyczne na podbudowie metalowej najlepiej sprawdzają się w odbudowie odcinków bocznych zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Nierzadko wykorzystuje się je jednak również w odcinku przednim. Doskonale zdają one egzamin zarówno jako korony w mostach protetycznych, jak i jako korony pojedyncze. Dużym ich atutem jest także stosunkowo niska cena.

 

Pełnoceramiczne korony protetyczne

Pełnoceramiczne korony protetyczne dobrze imitują naturalne uzębienie. Wykonane są z porcelany. Odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi oraz parametrami wytrzymałościowymi. Ich ogromnym atutem jest uniwersalność, ponieważ świetnie spisują się u większości Pacjentów. Ważne jest również to, że nie wywołują alergii.

Korony pełnoceramiczne dużo lepiej sprawdzają się do odbudowy odcinków przednich zębów niż ich odpowiedniki na podbudowie metalowej. Wynika to z tego, że nie zmieniają one pracy światła, a przez to umożliwiają uzyskanie naturalnego efektu przezierności. Można też idealnie dobrać ich kolor do reszty zębów. Umiejętnie dopasowana korona nie tylko pięknie wygląda, ale i chroni zęby przed różnymi chorobami. Po jej zaaplikowaniu ryzyko rozwoju jakiegokolwiek schorzenia jest minimalne.

Korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe to uzupełnienia posiadające podbudowę z tlenku cyrkonu. To materiał o dużej wytrzymałości mechanicznej – pod tym względem wygrywa on z innymi tworzywami wykorzystywanymi do stworzenia koron, w tym z samą ceramiką. W porównaniu do niej ma on o wiele mniejszą tendencję do pękania. Kolejnym jego atutem jest wysoka odporność na różnego rodzaju czynniki chemiczne. Co więcej, jest to materiał bakteriostatyczny, zmniejsza więc ryzyko wykształcenia się próchnicy pod koroną.

Przy koronach cyrkonowych nie ma obaw, że pojawi się w okolicach przydziąsłowych efekt zasinienia. Takie korony umiejętnie odbijają i przepuszczają światło, co sprawia, że łatwo je dopasować do całego uzębienia. Co więcej, wyglądają one bardzo naturalnie. Dodajmy, że korony cyrkonowe, podobnie jak te porcelanowe, nie powodują alergii, a organizm dobrze je przyjmuje. Łatwiej je również zakładać w porównaniu do ich porcelanowych odpowiedników.

Mosty protetyczne na podbudowie metalowej

Mosty na podbudowie metalowej to uzupełnienia protetyczne, które pozwalają zastąpić nawet kilka zębów w łuku. Najczęściej są one wykonane z porcelany, natomiast do stworzenia podbudowy wykorzystuje się trzon w postaci stali nieszlachetnej. Dzięki temu konstrukcja jest bardzo wytrzymała, solidna i trwała, całość zapewnia też dobry efekt kosmetyczny. Mosty na podbudowie metalowej składają się z przęseł oraz koron, które osadza się na zębach filarowych.

Mosty na podbudowie metalowej zakładane są na zęby stałe, w wyniku czego Pacjent szybko zapomina o ich obecności. Pozwalają one utrzymać przede wszystkim konstrukcję zębów bocznych. Dodajmy, że niektórzy Pacjenci są uczuleni na znajdujące się w metalowej podbudowie składniki. Wówczas należy skorzystać z innych rodzajów mostów protetycznych.

Mosty pełnoceramiczne

Mosty pełnoceramiczne wykonuje się z tworzywa ceramicznego. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim wysoka estetyka, ponieważ są one bardzo podobne do naturalnego szkliwa zębów.

Podobnie jak korony pełnoceramiczne, nie dają w okolicy przydziąsłowej efektu zasinienia, co zdarza się czasem w mostach na podbudowie metalowej. Stosuje się je przede wszystkim do odbudowy kilku sąsiadujących ze sobą zębów, również w odcinku przednim szczęki i żuchwy – ze względu na to, że nie dają efektu zasinienia.

Mosty ceramiczne w całości wykonane są z napalanej warstwowo porcelany. Cementuje się je na stałe na zębach własnych Pacjenta. Dzięki temu są maksymalnie wygodne w noszeniu. Oprócz tego są one odporne na przebarwienia i przez długi czas utrzymują swój kolor i kształt. Dzięki temu z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

Mosty cyrkonowe

Mosty cyrkonowe to kolejny rodzaj mostów wyróżniających się licznymi zaletami. W części zewnętrznej wykonane są z porcelany. Osadzane są jednak na podbudowie z tlenku cyrkonu. To nowoczesny materiał, który jest bardzo wytrzymały. Dzięki temu, że mosty cyrkonowe mocuje się do zębów Pacjenta, są one wygodne w użytkowaniu. Stanowią alternatywę dla implantów.

Most cyrkonowy daje lepszy efekt estetyczny niż mosty na podbudowie metalowej, ponieważ jego barwa jest bardziej zbliżona do naturalnych zębów. Jeśli chodzi o wytrzymałość, mosty cyrkonowe są zdecydowanie trwalsze niż te pełnoceramiczne. Charakteryzują się także stosunkowo niską przewodnością ciepła, co pozwala spożywać nawet bardzo gorące posiłki. Dodajmy, że tlenek cyrkonu to materiał biokompatybilny, w związku z czym organizm nie traktuje wykonanych z niego mostów jako ciała obcego. W porównaniu do innych materiałów cyrkon wyróżnia się także niską przyczepnością płytki bakteryjnej, dzięki czemu dziąsło pozostaje zdrowe.

Najczęściej zadawane pytania o korony i mosty zębowe

Wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego zależy od rozległości braków zębowych. Korona jest używana do odbudowy pojedynczego zęba, natomiast most stosuje się do uzupełnienia braku kilku sąsiadujących ze sobą zębów – pozwala on odbudować do trzech znajdujących się obok siebie ubytków.

Korony i mosty mogą być mocowane jedynie na zdrowych zębach, dlatego w części przypadków potrzebne jest wcześniejsze wyleczenie zębów. Również choroby przyzębia i zbyt mała wysokość zwarcia są przeciwwskazaniami.

Korony i mosty mogą przez długie lata dobrze wywiązywać się ze swoich funkcji, nie są jednak rozwiązaniem na stałe. Wiele zależy od jakości użytych materiałów oraz tego, jak Pacjent dba o uzupełnienia protetyczne. Na ogół żywotność koron i mostów wynosi około 25 lat.

Umów się na wizytę

Ząbki
Marki

Nasze Lokalizacje

come and visit our gym center

Accusata forensibus disputando id has, qui vivendo nostrum ancillae. Dicunt iudicabit mel ea, iudico contentiones.

Monday – Friday

07:00 – 22:30

Saturday

09:00 – 21:00

Sunday

12:00 – 18:00