Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której przedmiotem działań jest zgryz, wady szczękowo-twarzowe i nieprawidłowości zębowe. Leczenie ortodontyczne jest wskazane w przypadku wad zgryzu. Wady te mogą przyjmować różną postać – zaliczamy do nich błędne relacje łuków zębowych względem siebie oraz nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym, a zatem na przykład dysfunkcje takie jak diastemy, zęby zatrzymane, stłoczenia czy braki zawiązków zębów stałych. Wady zgryzu mogą przyczyniać się do bólu i dyskomfortu, a także być źródłem poważnych chorób zębów, przyzębia oraz stawów – jest to więc sprawa, której nie powinno się bagatelizować. W efekcie nieleczonych wad zgryzu może dojść do zaburzeń mówienia, jedzenia, a nawet oddychania. Trudniej też utrzymać prawidłową higienę zębów.

Ortodonta Ząbki

Ponadto ich skutkiem jest nieprawidłowe rozłożenie sił żucia. Wynikają stąd przeciążenia, które prowadzą do bólów głowy, karku i kręgosłupa. Do tych wszystkich poważnych konsekwencji trzeba oczywiście dodać i to, że wady zgryzu niekorzystnie wpływają na estetykę uśmiechu.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Najczęstsze wady zgryzu

Tyłozgryz – polega na przesunięciu żuchwy dotylnio w porównaniu do szczęki. Skutkami tej wady jest pogorszenie estetyki twarzy i wady wymowy.

Przodozgryz – w tej wadzie zęby żuchwy są wysunięte do przodu w porównaniu do odpowiedników z górnego łuku. Skutki są podobne jak przy tyłozgryzie.

Zgryz głęboki – o tej wadzie mówimy, gdy uzębienie szczęki pokrywa zęby żuchwy. Jej skutkiem jest starcie szkliwa w niektórych fragmentach koron zębowych, przez co osłabiona zostaje ich struktura i stają się bardziej podatne na próchnicę. W zaawansowanym stopniu tej dysfunkcji mogą pojawić się też problemy z wymową.

Zgryz krzyżowy – zwany również przewieszonym. W tej wadzie szczęka jest zbyt wąska w porównaniu do żuchwy, a dolne zęby zakrywają górne. Sprawia to, że z biegiem czasu uzębienie się kruszy i łamie, a tkanki miękkie są podrażnione.

Zgryz otwarty – z tą wadą mamy do czynienia, gdy zęby szczęki i żuchwy nie posiadają punktu styku. Powstaje przez to szczelina, która stanowi znaczne utrudnienie w przeżuwaniu pokarmów i prawidłowej wymowie.

Stłoczenia – występują wtedy, gdy w łuku zębowym jest zbyt mało miejsca dla wszystkich zębów. Stan ten sprawia, że poszczególne z nich zmieniają swoją pozycję lub kształt, czego efektem są przeciążenia i pogorszenie estetyki uśmiechu.

Zęby odseparowane – do tej wady dochodzi przy zbyt dużej ilości miejsca w łuku zębowym. Na skutek tego pojawiają się znaczne prześwity między zębami. Ta wada skutkuje nie tylko pogorszeniem estetyki uśmiechu, ale też utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Skuteczne leczenie ortodontyczne wymaga najpierw szczegółowego zaplanowania. Z tego powodu pierwszym jego etapem jest konsultacja połączona z diagnostyką, która opiera się przede wszystkim na badaniu RTG. W naszej placówce badanie przeprowadzane jest przy zastosowaniu tomografii komputerowej 3D.

Standardową procedurą w leczeniu ortodontycznym jest zastosowanie odpowiedniego aparatu na zęby. Lekarz dobiera go indywidualnie dla Pacjenta, biorąc pod uwagę charakter jego wady zgryzu, warunki anatomiczne, a także preferencje i możliwości finansowe leczonej osoby.

Aparat stały ortodonta zakłada bezpośrednio na zęby Pacjenta, dostosowując do ich kształtu i planowanego efektu leczenia poszczególne elementy aparatu, czyli druty, zamki i ligatury. Jeśli natomiast postanowiono, że leczenie odbędzie się przy zastosowaniu aparatu ruchomego, to konieczne jest pobranie wycisku uzębienia lub wykonanie jego skanu, na podstawie którego w laboratorium zostanie przygotowany aparat dopasowany do uzębienia Pacjenta.

W trakcie leczenia ortodontycznego aparatem Pacjent jest zobowiązany, by regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Jak często – to już zależy od rodzaju zastosowanego aparatu oraz metody leczenia. Podczas takiej wizyty ortodonta weryfikuje postępy leczenia, sprawdzając, czy przynosi ono przewidziane rezultaty, a także dokonuje wymiany określonych elementów aparatu

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne? To zależy od indywidualnych czynników. U dorosłych zajmuje ono z reguły więcej czasu niż u dzieci, ponieważ gdy zakończy się rozwój kostny, uzębienie trudniej poddaje się kształtowaniu przez aparat. Całość leczenia ortodontycznego zwykle mieści się w przedziale 18-24 miesięcy.

W Vision Dent przeprowadzamy leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów ruchomych, stałych, a także nakładkowych.

Aparaty ruchome

To rozwiązanie stosujemy w wielu przypadkach do korygowania wczesnych wad zgryzu. Dobrze się ono sprawdza przede wszystkim u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe.

Aparat ruchomy można samodzielnie zakładać i zdejmować. W zależności od zaleceń ortodonty, nosi się go przez kilka godzin w ciągu dnia lub zakłada na noc. Często stosowany jest wariant, w którym Pacjent nosi aparat przez całą noc i kilka godzin po południu. Takie rozwiązanie sprawia, że dziecko nie musi mieć na zębach aparatu podczas zajęć szkolnych. Dzięki temu leczenie przebiega dla niego bardziej komfortowo. Oczywiście leczenie aparatem ruchomym wymaga od Pacjenta zaangażowania i samodyscypliny.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Aparaty stałe

Stosujemy je do leczenia zębów stałych u młodzieży i dorosłych. Ten rodzaj aparatu pozostaje na zębach przez cały okres leczenia. Składa się z części takich jak zamki, pierścienie, łuki i ligatury. Zamki są elementami kotwiącymi, przyklejanymi na powierzchnię zębów. Podobną rolę pełnią pierścienie cementowane na zębach trzonowych. Przyłączony do elementów kotwiących łuk wywiera umiarkowany nacisk na zęby, dzięki czemu przemieszcza je na odpowiednie miejsca. Ostatnim elementem aparatu są ligatury, elastyczne gumki wymieniane podczas wizyt kontrolnych.

Aparaty nakładkowe

Ten rodzaj aparatu to przezroczyste nakładki na zęby wykonane indywidualnie pod zgryz Pacjenta. By skorygować zgryz, potrzeba zestawu takich nakładek. Są one wymieniane co 5-10 dni według ustalonego planu, stopniowo przemieszczając zęby na prawidłowe pozycje.

Nakładki ortodontyczne to rozwiązanie cenione zwłaszcza przez Pacjentów, dla których liczy się estetyka uśmiechu podczas leczenia. Nakładki jej nie zaburzają, ponieważ są przezroczyste i nie mają elementów takich jak druty i klamry. Ale aparat nakładkowy to nie tylko estetyka, lecz również komfort noszenia. Da się swobodnie wkładać i zdejmować. Aby leczenie przyniosło właściwy rezultat, powinno się mieć go na zębach przynajmniej przez 22 godziny na dobę, nie ma jednak problemu, by zdjąć go w określonych sytuacjach, gdy mógłby przeszkadzać, na przykład do mycia zębów lub spożywania posiłków.

Aparat nakładkowy ma jeszcze jedną dużą zaletę – przyśpiesza przebieg leczenia. Ponieważ nakładki są projektowane na wymiar, pozwalają na osiągnięcie większej precyzji leczenia. Na dodatek zmieniają jednocześnie pozycję wielu zębów. Z tych względów leczenie aparatem nakładkowym trwa zwykle jedynie 4-13 miesięcy.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przeprowadzamy leczenie ortodontyczne, zapraszamy do Vision-Dent – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie ortodontyczne
Czy w każdym wieku można leczyć się ortodontycznie?
+
Leczenie ortodontyczne często jest kojarzone z dziećmi i nastolatkami. W rzeczywistości można je przeprowadzić u Pacjentów w każdym wieku, choć u dorosłych jest bardziej czasochłonne, a jego efekty mogą być mniej stabilne.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
+
Czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu różnych czynników, w tym od charakteru wady zgryzu, wieku Pacjenta, jego indywidualnych anatomicznych uwarunkowań i rodzaju zastosowanego aparatu. Najczęściej jednak czas ten mieści się w przedziale od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy.
Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego?
+
Nie ma ścisłych przeciwwskazań do takiego leczenia, ale w pewnych sytuacjach trzeba je odsunąć w czasie. Dzieje się tak na przykład w przypadku chorób przyzębia – w takiej sytuacji trzeba je najpierw wyleczyć, nim założy się aparat.
Ortodoncja

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!