LECZENIE KANAŁOWE

Endodoncja to dział w stomatologii, w ramach którego zajmujemy się chorobami miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jego podstawę stanowi tzw. leczenie kanałowe, które polega na precyzyjnym oczyszczaniu kanałów korzeniowych. W naszym gabinecie wykonujemy cały zabieg pod mikroskopem, z wykorzystaniem precyzyjnych narzędzi stomatologicznych. Dzięki temu w ogromnej większości przypadków kończy się on sukcesem.

Leczenie kanałowe Ząbki

Czym jest leczenie kanałowe? Na czym polega?

Zanim dojdzie do leczenia kanałowego, wszystko zaczyna się zwykle od próchnicy. Jeśli odpowiednio wcześnie się jej nie zatrzyma, dostanie się ona do zębiny, a następnie do miazgi (zostaje ona uszkodzona w sposób, którego nie da się odwrócić). W tej z kolei zlokalizowane są nerwy, dlatego Pacjent odczuwa ból. Leczenie kanałowe polega na pozbyciu się tkanek, które uległy destrukcji, oraz wypełnieniu powstałej podczas wykonywania tej czynności przestrzeni odpowiednim materiałem.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Przebieg leczenia kanałowego

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba? Poniżej omawiamy wszystkie jego kroki.

Przeprowadzenie diagnostyki rentgenowskiej.

Zanim zostanie podjęta decyzja o leczeniu endodontycznym, przeprowadzamy w pierwszej kolejności diagnostykę rentgenowską. Polega ona na wykonaniu zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. Na tej podstawie można postawić trafną diagnozę oraz opracować odpowiedni plan leczenia. Co więcej, pozwala to również odpowiednio dobrać znieczulenie dla konkretnego Pacjenta.

Usuwanie próchnicy i nakładanie koferdamu.

Po zaaplikowaniu znieczulenia zakładamy koferdam, dzięki któremu pole zabiegowe staje się lepiej widoczne. To sprawia, że język Pacjenta jest odpowiednio odsunięty, a obszar zabiegowy – suchy. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo Pacjenta. Poprawie ulega też komfort naszej pracy.

Usuwanie miazgi.

Następnie otwieramy komorę zęba i pozbywamy się zakażonej lub zapalnie zmienionej miazgi znajdującej się w jego wnętrzu. Najbardziej problematyczne jest pozbywanie się martwej miazgi, która zlokalizowana jest w kanałach korzeniowych. Te bywają bowiem wąskie, długie, jak również zakrzywione. Aby zabieg był przeprowadzony w pełni prawidłowo, korzystamy tutaj ze specjalistycznego mikroskopu oraz endometru.

Dezynfekcja i osuszanie.

W kolejnym kroku ząb zostaje oczyszczony i osuszony. Jeśli chodzi o samo oczyszczanie, stosujemy odpowiednie środki chemiczne, aby pod wypełnieniem nie pozostały żadne bakterie. Zazwyczaj stosujemy roztwór podchlorynu sodu, który jest silnym środkiem odkażającym. Później przepłukujemy wnętrze zęba i kanały oraz je suszymy.

Wypełnianie kanałów.

Następnie wypełniamy kanał zęba odpowiednimi preparatami. W ten sposób zamykamy światło kanału na całej długości, dzięki czemu niemożliwe jest przedostawanie się bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Korzystamy tu z gutaperki, czyli biozgodnego materiału, który nieco przypomina kauczuk. Należy tu szczególnie zadbać o szczelność, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do przenikania drobnoustrojów, a co za tym idzie – do stanu zapalnego.

Odbudowa zęba.

Na końcu dokonujemy odbudowy zęba. Polega ona na założeniu wypełnienia lub odpowiedniego uzupełnienia protetycznego, np. w postaci korony, wkładu bądź nakładu. Ten etap jest niezwykle istotny, ponieważ jeżeli nie zostanie on przeprowadzony prawidłowo, grozi to koniecznością ponownego przeprowadzenia kuracji. Taki zabieg nosi nazwę „re-endo”.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem. Umieszczamy go nad zębem, którym się akurat zajmujemy. Zapewnia on dużą precyzję leczenia – dzięki niemu mamy lepszy wgląd we wnętrze komory zęba oraz kanałów zębowych. Zwiększa to kontrolę nad całym procesem leczenia, a przede wszystkim – zmniejsza ryzyko powikłań. Dodajmy, że mikroskop pozwala również wykrywać pęknięcia oraz perforacje kanałów, usuwać narzędzia (które zostały złamane w kanałach), a także przeprowadzać zabiegi zaliczane do mikrochirurgii endodontycznej. Dzięki mikroskopowi stomatolog może też obserwować postępy leczenia, a więc np. to, czy kanały zostały odpowiednio opracowane i czy można je wypełniać. Dzięki temu urządzeniu cały zabieg możemy przeprowadzić już w ciągu jednej wizyty.

Komfortowe leczenie zębów w Vision-Dent

Zadzwoń i zapytaj o dogodny termin konsultacji

📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66

Wskazania do leczenia kanałowego

Oto najważniejsze wskazania do leczenia kanałowego:

Leczenie kanałowe – czy boli?

Jeśli zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe boli, odpowiedź brzmi: nie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. To sprawia, że leczenie endodontyczne może bez problemu być stosowane zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Jak już powiedzieliśmy, leczenie kanałowe zwykle można przeprowadzić podczas jednej wizyty. Zazwyczaj trwa ono od 1 do 2 godzin, ale dużo zależy tu od stanu zębów oraz ich lokalizacji w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe w ciąży

Czy można przeprowadzać leczenie kanałowe w ciąży? W tym stanie, zwłaszcza w I trymestrze, nie wykonujemy zdjęcia RTG. Stomatolog może więc oczyścić kanały bez zdjęcia i wypełnić ząb tymczasowo, aby przyszła mama nie utraciła go w ciągu kilku miesięcy. Kanały w takiej sytuacji wypełnia się zwykle po porodzie, kiedy możliwe jest już wykonanie zdjęcia (również u matek karmiących, ponieważ nie wpływa ono wtedy negatywnie na zdrowie dziecka).

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, zapraszamy do Vision-Dent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 📞 Ząbki: 735 21 26 26 lub 📞 Marki: 735 24 60 66 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie kanałowe
Na czym polega leczenie kanałowe?
+
Leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym, polega na usunięciu z wnętrza zęba miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu go biokompatybilnym materiałem – najczęściej w tej roli stosuje się ciekłą gutaperkę. Dzięki temu zabiegowi ząb staje się niewrażliwy. Jest on teraz pozbawiony nerwów, nie odczuwa więc bólu, a szczelne wypełnienie kanałów zapobiega nawrotowi próchnicy.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
+
Leczenie endodontyczne jest stosowane w przypadku, gdy zainfekowanego przez próchnicę zęba nie można uratować w inny sposób. Stanowi ono w wielu przypadkach jedyną alternatywę dla ekstrakcji.
Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba – co wybrać?
+
Nowoczesna stomatologia zaleca usuwanie zębów jedynie w ostateczności, ponieważ nawet utrata pojedynczego zęba prowadzi do niekorzystnych skutków (należą do nich na przykład zanik kości, wysuwanie się zęba przeciwstawnego i pochylanie się sąsiednich zębów w stronę powstałej luki). Leczenie kanałowe jest więc lepszym rozwiązaniem dla zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej.
Leczenie kanałowe

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!